XII Dzień Solidarnosci z Kościołem Prześladowanym

W niedzielę 8 listopada Kościół w Polsce będzie obchodzić XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Z tej okazji Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” wraz z Konferencją Episkopatu Polski organizuje w tym miesiącu działania w całym kraju, aby zebrać pieniądze na wsparcie chrześcijan w Republice Środkowoafrykańskiej, najbiedniejszym kraju Afryki.

„Tam cierpienie ma twarz milionów naszych braci i sióstr w wierze umierających z głodu. Twarz tysięcy dzieci zmuszanych do niewolniczej pracy w kopalniach diamentów i uranu. Tysięcy rodzin, które z obawy przed rebeliantami muszą opuszczać swoje domy, by chronić najbliższych” – wyjaśnia stowarzyszenie PKwP.

Jak poinformowano, populacja Republiki Środkowoafrykańskiej „zwiększyła się od czasu odzyskania niepodległości niemal 5-krotnie. W 1960 RŚA liczyła 1 232 tys. mieszkańców, a w 2017 ponad 5,6 mln. Na ludność kraju składa się ponad 80 grup etnicznych. Każda z nich posługuje się własnym językiem”. Liczba chrześcijan w tym kraju to 4,11 mln, co stanowi 73,5 proc. wszystkich mieszkańców. 13,8 proc. to muzułmanie, a 12,7 proc. mieszkańców wyznaje inną religię.

PKwP podało, że „RŚA to jeden z najbiedniejszych i najmniej bezpiecznych krajów na świecie. W ostatnim czasie doszło do wielu aktów dyskryminacji i brutalnych ataków, w tym zabójstw odwetowych między różnymi społecznościami. W Bangi przemoc udaje się opanować stosunkowo szybko, poza stolicą jest to niemożliwe. Przywrócenie pokoju zależy od szybkości interwencji podejmowanych przez misję ONZ (MINUSCA) i stopnia pośrednictwa Kościoła katolickiego”. Jak tłumaczy Stowarzyszenie, „władze Kościoła wzywały do zaprzestania przemocy na tle religijnym”.

Dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” prosi Polaków o wsparcie Kościoła w Republice Środkowoafrykańskiej. „To od nas zależy, czy ten Kościół otrzyma potrzebne środki do pełnienia swojej misji” – zaznaczył ks. prof. UKSW Waldemar Cisło.