Kazimierskie Stowarzyszenie „Amazonki” – wsparcie darem serca

W niedziele 8 sierpnia w naszej wspólnocie parafialnej gościliśmy przedstawicielki Kazimierskiego Stowarzyszenia Amazonek, które poprze modlitwę i przeprowadzenie zbiórki  prosiły o wsparcie jednej z Amazonek, u której nastąpił powrót choroby. Poniżej świadectwo z jedna z Amazonek

Amazonki: niezwykłe dziewczyny z różową wstążką i z uśmiechem na co dzień

Co roku na raka piersi w Polsce umiera ok. 6 tys. kobiet. Na szczęście lekarze coraz skuteczniej leczą ten złośliwy nowotwór, szczególnie gdy pacjentka wcześnie trafia do specjalisty. Każda kobieta, która pomyślnie zakończy terapię i pokona nowotwór piersi – może zostać amazonką. O tym, że choroba nie jest karą oraz o doświadczeniach kobiet, które wygrały walkę z rakiem –  Oto rozmowa z Panią Katarzyna.

Pani Katarzyno, kim są amazonki i jaki mają cel?

Amazonka jest to kobieta po raku piersi. Stowarzyszenie Amazonek powstało po to, by wspierać te z nas, które zachorowały na raka piersi.

Naszym celem jest przywrócenie kobiet do pełnej rehabilitacji fizycznej i psychologicznej po nowotworach piersi oraz udzielanie wsparcia kobietom po zabiegu amputacji piersi. Organizujemy warunki do integracji kobiet po leczeniu onkologicznym, włączamy się w akcje związane z profilaktyką i diagnostyką, mające na celu wczesne wykrywanie raka piersi oraz  zwiększamy świadomość w społeczeństwie – czym jest rak piersi.

Czy siła perswazji amazonek jest większa niż lekarzy?

Myślę, że siła lekarza jest inna niż amazonki, ale równie ważna. Lekarz ma wiedzę medyczną oraz doświadczenie. Natomiast amazonka  przeszła przez chorobę i ma doświadczenie inne niż lekarz. Dlatego amazonki mają przeszkolone ochotniczki. Ochotniczka to kobieta po przebytej chorobie nowotworowej, przeszkolona i przygotowana do pracy z pacjentkami na oddziale onkologicznym.

Pani Katarzyno, co należy robić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia raka piersi?

Żeby zminimalizować raka piersi – musimy się badać systematycznie, wyrobić w sobie  nawyk samobadania piersi.

Samobadanie piersi należy wykonywać raz w miesiącu, najlepiej w tym samym dniu cyklu. U kobiet miesiączkujących optymalnym okresem do przeprowadzenia badania jest 2-3 dzień po miesiączce, ponieważ piersi wtedy nie bolą i są mniej obrzęknięte.

Podczas samobadania piersi można wykryć wiele zmian, które mogą budzić niepokój i wątpliwość co do ich charakteru, ale nie wszystkie są zmianami nowotworowymi. Każdy niepokojący kobietę objaw wymaga konsultacji lekarza. Szybkie przystąpienie do dalszej diagnostyki i leczenia wykrytych zmian w piersiach zwiększa szanse na całkowite wyleczenie raka piersi. Dlatego my amazonki przy każdej okazji o tym mówimy i zachęcamy do zadbania o własne zdrowie, bo nikt inny tego za nas nie zrobi.

W jaki sposób można przyłączyć się do klubu amazonek i na jakim etapie?

Do klubu Amazonek można przystąpić na każdym etapie chorowania. Mamy też w klubie członków wspierających – osoby te nigdy nie chorowały a zapisały się po to, żeby nas wspierać, bądź wspierać konkretną osobę. Jest to bardzo ważne dla nas wszystkich.

Wiadomo już, że rak to nie wyrok, a jego wczesne wykrycie pozwala na pełne wyleczenie. Jednak  gdy już lekarz wykryje raka piersi – jak się wówczas zachować?

Ciężko jest powiedzieć jak się człowiek powinien zachować w danej sytuacji. Każdy z nas jest inny i każdy z nas inaczej reaguje na tego typu informację. Najczęściej kobiety same sobie znajdują zmiany w piersiach, ponieważ świadomość naszego społeczeństwa jest coraz większa i panie regularnie przeprowadzają samobadanie piersi. Zdarza się również, że to partner kobiety znajduje zmianę.