Triduum Paschalne 2022

 

Wielki Tydzień to czas, który – poprzedzony Niedzielą Palmową – jeszcze bardziej i głębiej zachęca nas do duchowego przeżywania z pełną świadomością Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. To nadzwyczajne doświadczenie wydarzeń sprzed prawie 2000 lat jest w roku liturgicznym nazywane Triduum Paschalnym.

Triduum Paschalne rozpoczyna się liturgią Wielkiego Czwartku – Mszą Wieczerzy Pańskiej, kończy Drugimi Nieszporami Niedzieli Wielkanocnej. Wyrażenie „triduum” nie można tłumaczyć przez „trzy dni”. W sformułowaniu nie chodzi o wyliczenie godzin, liczbę dni, lecz o kolejne fazy Misterium Paschalnego: uczta pożegnalna i zarazem zapowiedź ofiary krzyżowej, śmierć na krzyżu, złożenie w grobie i zmartwychwstanie.

W Wielki Czwartek obchodzimy święto kapłanów, ponieważ w tym dniu, w czasie Ostatniej Wieczerzy został ustanowiony sakrament kapłaństwa oraz sakrament Eucharystii.

W Wielki Piątek przeżywamy Drogę Krzyżową i Najświętszy Sakrament i figurę umęczonego Chrystusa składamy do grobu. Zachowujemy post ścisły.  Liturgie Wielkiego Piątku rozpoczynamy Droga krzyżową ulicami naszej parafii o godzinie 16.00 i  kontynuujemy  w świątyni, adoracja  Pana Jezusa w Grobie Pańskim do godziny 23.00 (możliwość sakramentu pokuty i pojednania do godziny 23.00).

W Wielką Sobotę przeżywamy dzień największej żałoby w Kościele. Trwa całodniowa adoracja Grobu Pana Jezusa. Poświecenie pokarmów na stół wielkanocny  od godziny 8.00 do 12.00 co godzinę. W tym dniu jest odprawiane także nabożeństwo światła i wody – wigilia Paschalna, która rozpoczniemy o godzinie 19.00. Woda jest symbolem życia, światło zaś to Chrystus, który rozjaśnia wszystkie nasze ciemne strony naszego życia. Nie będzie Adoracji w Grobie Pańskim po liturgii Wigilii paschalnej.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego  Masza święta o godzinie 6.00 z procesją rezurekcyjną wokół kościoła. Pozostałe Msze święte w Wielkanoc o godzinie: 10.00, 12.00 i 17.00. Eucharystie w Poniedziałek wielkanocny w porządku niedzielnym  o godzinie : 8.00, 10.00, 12.00 ,17.00. Serdecznie zapraszamy do  wspólnego świętowania Misteriów paschalnych.

Zapraszamy do galerii zdjęć:http://kazimierzamilosierdzie.pl/intencje/