Rekolekcje Adwentowe 2022

Czym są rekolekcje Adwentowe???

Współczesność to coraz szybsze tempo życia. Wynalazki, które miały zapewnić nam więcej wolnego czasu, stały się „złodziejami czasu”. Okazało się bowiem, że owszem, dzięki współczesnej technice człowiek może zrobić więcej w krótszym czasie, ale wcale nie spieszy się do tego, by ten czas wykorzystać na odpoczynek i „pozbieranie się”. Wręcz przeciwnie – jest coraz bardziej rozbity wewnętrznie, gdyż albo stwierdza, że „zdąży jeszcze więcej zrobić” i nie odpoczywa, albo poświęca czas na bezwartościowe rozrywki – coś, co go „rozrywa”, rozbija wewnętrznie. Rekolekcje to dobry czas, by w tym całym zabieganiu „pozbierać się”, a może też „ochłonąć, opamiętać się”.

Najczęściej starając się ocenić przeżycie rekolekcji, pytamy o to, jakie były nauki rekolekcyjne i z jakim skupieniem ich wysłuchaliśmy. Zapominamy jednak o tym, że rekolekcje wyrosły nie z praktyki „słuchania duchowego”, lecz „ćwiczeń duchownych”, zakładają więc nie tylko wysłuchanie nauk, ale własną aktywność, „ćwiczenie się” w życiu chrześcijańskim. Rekolekcje w naszym życiu będą na tyle owocne, na ile sami się w ich przeżycie zaangażujemy, na ile będziemy skłonni na nowo przemyśleć swoją wiarę i zgodnie z zachętą św. Jana „pierwsze czyny podjąć” (por. Ap 2, 5). Rekolekcje więc to także osobista refleksja, poświęcenie więcej czasu na modlitwę – zarówno indywidualną, jak i wspólną, w rodzinie.

I na koniec rzecz bardzo ważna: rekolekcje to także czas, by „odzyskać” (re-colligo) czystość duszy w sakramencie pojednania. Dobrze wiedzą o tym proboszczowie, skoro na ten właśnie czas zapraszają tylu spowiedników. Warto się do tej rekolekcyjnej spowiedzi dobrze przygotować przez dobry szczegółowy rachunek sumienia, zadośćuczynienie i pojednanie się z tymi, których przez moje grzechy skrzywdziłem oraz mocne postanowienie poprawy. Spowiednik czasem (zwłaszcza wtedy, kiedy już dłużej siedzi w konfesjonale) może być zmęczony, ale muszę pamiętać, że za jego pośrednictwem spotykam się z Bogiem, który odpuszcza mi grzechy. A przy okazji – warto też pomodlić się przed spowiedzią za księdza, który będzie mnie spowiadał, o potrzebne mu światło Ducha Świętego, żeby mógł mi dobrze pomóc, rozeznać, doradzić.

Wykorzystajmy je dobrze, aby „ochłonąć” „pozbierać się” i „odzyskać” to, co w codziennym zabieganiu zgubiliśmy.

REKOLEKCJE ADWENTOWE 2022 

Parafia pw. Bożego Miłosierdzia w Kazimierzy Wielkiej   

Prowadzi : KS. Zygmunt Tokarz MS

„Przez Maryję do Chrystusa”

 

Niedziela 11 grudnia 2022

8.00  Msza Św. z nauką dla wszystkich.

10.00  Msza Św. z nauką dla dzieci.

12.00  Msza Św. z nauką dla młodzieży.

17.00  Msza Św. z nauką dla wszystkich.   

 

Poniedziałek 12 grudnia 2022   

 

( Dzień Sakramentu Pokuty i Pojednania : godz. 8.30 – 12.00  i 16.30 – 18.00 )

8.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia

9.00. Msza Św. z nauką dla wszystkich.

10.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia

11.00 Msza Św. z nauką dla chorych połączona z Sakramentem Namaszczenia.

16.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia

17.00 Msza Św. z nauką dla wszystkich.

Wtorek  13 grudnia 2022

 

8.30 żaniec

9.00   Msza Św. z nauką dla wszystkich. 

10.30 żaniec

11.00 Msza Św. z nauką dla wszystkich.

16.30 żaniec

17.00 Msza Św. z nauką dla wszystkich.

      „ Na przyjście Chrystusa Króla pójdźmy wszyscy
z pokłonem
”.

 

Rekolekcje adwentowe plan