Rejestracja dawców szpiku 19.09.2021- „Rejestrujemy dla Amelii”

W przyszłą niedzielę, 19 września, po Mszach świętych przed Kościołem odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku dla 12-letniej Amelii pochodzącej ze Stradlic.

REJESTRUJEMY DLA AMELII

Choroba pojawia się w naszym życiu niespodziewanie … Osoba, słysząca diagnozę, potrzebuje przede wszystkim obecności drugiego człowieka i jego wsparcia. Dla chorego na białaczkę nadzieją jest odnalezienie swojego genetycznego bliźniaka, dawcy szpiku. Proces rejestracji trwa dziesięć minut, a może uratować życie

Amelia jest dwunastoletnią córką naszej koleżanki, pochodzącej ze Stradlic. Dziewczynka od dziewięciu miesięcy choruje na białaczkę, aby wyzdrowieć potrzebuje przeszczepu. Niestety w 37 milionowej bazie nie ma zgodnego dawcy.

 Może Amelia szuka właśnie Ciebie???    Co powinieneś wiedzieć?

 Dawcą szpiku może być osoba zdrowa (bez choroby przewlekłej) w wieku od 18 do 55 lat. Proces rejestracji jest bezbolesny, polega na dokonaniu wymazu śliny z jamy ustnej za pomocą specjalnych pałeczek. Osoba rejestrująca się nie ponosi żadnych kosztów finansowych.  Samo pobranie komórek macierzystych jest również proste i bezpieczne dla naszego zdrowia (co jest weryfikowane przed pobraniem). Najczęściej w 85% polega na pobraniu krwi z przedramienia i wydzieleniu        z niej komórek krwiotwórczych. W pozostałych 15% jest to pobranie z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnej.

KAŻDA NOWA OSOBA W BAZIE SZANSĄ DLA AMELII

Wolontariusze: Jolanta Siudak, Katarzyna Erbel, Małgorzata Janus, Lucyna Kusak, Renata Sodo, Regina Kicka, Aneta Gogut.