11 listopada 2023-105 Rocznica odzyskania Niepodległości

 

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt w Polsce. Obchodzone jest 11 listopada, jako rocznica odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. To wyjątkowe święto związane jest z polską historią i patriotyzmem, a obchody mają na celu uczczenie pamięci bohaterów walczących o wolność Polski oraz uhonorowanie wartości, jakie niosło z sobą odzyskanie niepodległości.

Historia Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w Polsce w 1937 roku, na 11 listopada, czyli rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Zostało jednak zniesione przez władze okupacyjne w czasie II wojny światowej i przywrócone dopiero wiele lat po jej zakończeniu, w 1989 roku. Od tego czasu święto to jest obchodzone jako Narodowe Święto Niepodległości. Święto to jest szczególnie ważne dla Polaków, którzy przez wiele lat musieli walczyć o wolność swojego kraju. Podczas zaborów Polska nie istniała jako niepodległe państwo, a jej terytorium było podzielone między Rosję, Prusy i Austro-Węgry. W czasie I wojny światowej powstały jednak warunki do odzyskania niepodległości i w 1918 roku Polska stała się wolnym państwem.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości mają na celu uczczenie pamięci bohaterów walczących o wolność Polski oraz upamiętnienie ważnych momentów związanych z odzyskaniem niepodległości. W tym dniu odbywają się uroczystości, ceremonie, parady i Msze święte. Jednym z ważniejszych elementów obchodów jest przemówienie Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, które zwykle ma miejsce na placu Piłsudskiego w Warszawie. W przemówieniu tym Pan Prezydent RP podkreśla wagę niepodległości dla Polski i jej obywateli oraz dziękuje bohaterom walki o wolność kraju.

W jaki sposób uczcić Święto Niepodległości 11 listopada?

Podczas Narodowego Święta Niepodległości Polacy uczestniczyć w Mszach świętych, składają kwiaty na grobach bohaterów i uczestniczą w  marszach patriotycznych.  W naszym mieście gromadzimy się na uroczystej Eucharystii w intencji poległych w obronnie naszej Ojczyzny w parafii Bożego Miłosierdzia  pod przewodnictwem ks. Proboszcza Antoniego Bialika i Ks. Proboszcza Janusza Mularza oraz Władz Gminnych i Samorządowych oraz wszystkich, którym na sercu leży dobro naszej Ojczyzny. Po uroczystej Eucharystii wszyscy udajemy się w pochodzie złożyć wieńce i kwiaty przy pomnikach patriotycznych w naszym mieście. Zapraszamy do galerii zdjęć: http://kazimierzamilosierdzie.pl/intencje/

Niektórzy zdecydują się także na samodzielną refleksję i spędzenie czasu w ciszy, kontemplacji w kościołach. Można wtedy pomodlić się za bohaterów i zastanowić się nad znaczeniem wolności dla siebie i dla kraju. Narodowe Święto Niepodległości to ważne święto w naszej Ojczyźnie, które ma na celu upamiętnienie bohaterów walki o wolność i niepodległość kraju.